Vissza a cikkekhez

Gennyes ekcéma – Hogyan ismerhető fel és hogyan kezeljük?

Mi az a gennyes ekcéma?

A gennyes ekcéma az atópiás ekcéma egy formája, amely a bőrt érinti, és gyulladásos, viszkető kiütést okoz. A pattanások a bőrön megtelnek folyadékkal és szétpukkadnak, a bőr pedig hámlik és nedves. Ez a fajta ekcéma gyakran fájdalmas, és jelentősen befolyásolhatja az életminőséget.

A száraz ekcémával ellentétben, amelyet száraz, repedezett bőrrel jár, a gennyes ekcémát hólyagok és folyadék megjelenése jellemzi. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden gennyes kiütés feltétlenül ekcéma. Hasonló tünetek jelentkezhetnek például bakteriális, gombás vagy vírusos bőrfertőzések esetén.

Hogyan ismerhető fel a gennyes ekcéma?

A gennyes ekcéma által érintett bőr vörös, irritált és viszket. Az akut fázisban apró, tiszta folyadékkal teli hólyagok alakulhatnak ki, amelyek könnyen felszakadhatnak. Miután ezek a hólyagok kipukkadnak, gennyesedés következik be, amikor folyadék szivárog a bőr felszínére, amely kéreg és nyílt sebek kialakulásához vezethet. Ezek a sebek elfertőződhetnek, amely tovább ronthatja a bőr állapotát.

Az ekcéma leggyakrabban a hajlatokban fordul elő, például a térd mögött, a könyök belső oldalán és a nyakon, azonban bárhol kialakulhat a testen. A gennyes ekcéma gyakori tünetei a következők:

  • Folyadékkal teli hólyagok vagy nyílt fekélyek
  • A bőr égése, viszketése vagy fájdalma
  • Bőrpír
  • Kéreg a bőrön

A legtöbb esetben a gennyes ekcémában szenvedőknél az ekcéma egyéb tünetei, például a duzzanat vagy a száraz, viszkető bőr súlyosabb lesz.

A gennyes ekcéma kiváltó okai

A gennyes ekcéma egy összetett állapot, amelynek okai különbözőek lehetnek – gyakran belső és külső tényezők kombinációja. A hatékony kezelés és megelőzés érdekében fontos megérteni az okokat, amelyek ezt a fajta ekcémát kiváltják.

Belső tényezők

  • Genetikai hajlam: Ha a családban előfordult már atópiás betegség, például asztma vagy allergia, nagyobb valószínűséggel alakulhat ki atópiás ekcéma.
  • Legyengült immunrendszer: A legyengült immunitású emberek gyakrabban szenvednek bőrproblémáktól, beleértve az ekcémát is. Az immunrendszer túlzottan reagál a gyakori ingerekre, gyulladást és bőrirritációt okozva.

Külső tényezők

  • Allergének: A pollenek, a por, a penész vagy a háziállatok gyulladásos reakciót válthatnak ki, amely ekcémához vezet.
  • Vegyszerek: Az agresszív tisztítószerekkel, kozmetikumokkal vagy parfümökkel való gyakori érintkezés megzavarhatja a bőr természetes védőrétegét.
  • Dörzsölés és nedvesség: A bőr reagálhat a mechanikai irritációra, például durva ruházat viselése esetén, valamint a nedves környezetre, amely ideális feltételeket teremt a gennyesedéshez.
  • Nemkívánatos mikroorganizmusok a bőrön: Az ekcémás bőrön könnyen elszaporodhatnak és veszélyessé válhatnak a nemkívánatos baktériumok, penészgombák, élesztőgombák és vírusok, különösen akkor, ha túlélőhelyet találnak, például a bőr különböző horzsolásaiban és repedéseiben.

Pszichoszomatikus hatások

A stressz kulcsszerepet játszik a különböző típusú ekcémák kialakulásában és súlyosbodásában. A mentális stressz és az érzelmi kimerültség növelheti a gyulladás kockázatát, valamint gyengítheti a bőr természetes regenerációs képességét. A bőrproblémában szenvedők gyakran találhatják magukat egy ördögi körben, ahol a stressz súlyosbítja az ekcémát, amely viszont növeli a pszichológiai kényelmetlenséget.

Bakteriális fertőzések

Amikor a baktériumok átjutnak a bőr külső rétegén, megfertőzhetik az ekcémát, és immunválaszt válthatnak ki. A Staphylococcus aureus a leggyakoribb baktériumtípus, amely az ekcéma másodlagos fertőzéséhez vezet.

A staphylococcusszal fertőzött ekcéma viszkethet, megváltozhat a színe (sötétedik vagy vörösödik) és világos narancssárga fényű lehet. A fertőzött terület ezt követően nedves lehet, és a bőrön kéreg képződhet, amint megszárad.

Élesztőgombás és gombás fertőzések

Az élesztő természetes módon fordul elő minden ember bőrén. Néha azonban behatolhatnak a bőrbe és fertőzést okozhatnak. Két gombás fertőzés létezik, amely gyakran érinti az ekcémával küzdő személyeket, a candidiasis és a dermatophytosis.

A kandidiázist egy olyan élesztőgombafaj okozza, amely a hónaljban, az ágyékban és a torok körül él. A dermatofitózist gombák okozzák, és vörös gyűrűs foltokat hagy a bőrön. Mindkét fertőzés okozhat gennyes ekcémát.

Vírusos fertőzések

A herpes simplex vírus, amely a herpeszt okozza, szintén megfertőzheti az ekcémát. Ha ez megtörténik, gyorsan átalakulhat súlyos vírusos fertőzéssé, az úgynevezett eczema herpeticummá, amely általában gennyes sebekkel jár.

A gennyes ekcéma kezelése

A gennyes ekcéma kezelése mindig az állapot súlyosságától és számos más tényezőtől függ. A kiütés első megjelenésekor elegendő lehet az otthoni ápolás, de ha a bőr állapota a következő napokban nem javul, vagy ha az ekcéma elterjed, viszket vagy fájdalmasabbá válik, forduljon orvoshoz.

A szakember nemcsak a megfelelő kezelést fogja javasolni, hanem azt is meg tudja állapítani, hogy fertőzés okozta-e vagy sem. A gennyes kiütés eredetétől függően orvosa a következő gyógyszerek valamelyikét írhatja fel:

  • Antihisztaminok: A szervezet allergiás reakcióinak elnyomásával enyhíthetik az ekcémát kísérő viszketést és fájdalmat.
  • Kortikoszteroidok: Ezeket a gyulladáscsökkentő kenőcsöket vagy krémeket gyakran írják fel a gyulladás és a viszketés megfékezésére. Hosszú távú használat esetén azonban óvatosan kell eljárni, hogy elkerüljük az olyan mellékhatásokat, mint például a bőr elvékonyodása.
  • Antibiotikumok: Abban az esetben, ha a nyílt sebekbe fertőzés kerül, az orvos antibiotikumokat írhat fel a további szövődmények megelőzése érdekében.
  • Immunszuppresszánsok: Ez a gyógyszercsoport segít csökkenteni az immunválaszt az autoimmun betegségek esetében, például az atópiás ekcémánál.
  • Gombaellenes krémek: Segíthetnek, ha a gennyes ekcéma gombás fertőzés miatt alakul ki.

Otthoni ápolás

A tünetek enyhítésére kipróbálhat néhány otthoni ápolási módot. A sikeres kezelés alapja az ekcémás bőr rendszeres és kíméletes ápolása. Az érintett területeket óvatosan, langyos vízzel kell lemosni, és kerülni kell az irritáló szappanokat. Mosás után fontos, hogy a bőrt óvatosan szárítsa meg, kerülve a dörzsölést. Vigyázat! A gennyes ekcémát nem szabad túl gyakran lemosni vagy letakarni, ehelyett hagyja az érintett területeket szellőzni.

A kiütés első megjelenésekor cinkes kenőcsöt használhat, hogy segítsen kiszárítani a hólyagokat, mielőtt azok kipukkadnának. Nedves területekre fekete teás borogatás és zabpehely vagy rózsaszín hipermangán-oldatos fürdő ajánlott.

Ügyeljünk arra, hogy ezt a módszert csak mértékkel alkalmazzuk, és legfeljebb 5-10 percig fürödjünk. Kerülje az olyan gyógynövényekből készült borogatásokat, mint a kamilla vagy a körömvirág. Bár ezek a gyógynövények gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, egyben allergének is, amelyek irritálhatják az érintett bőrt, valamint ronthatják annak állapotát.

Mi segít még a gennyes ekcéma kezelésében?

Annak ellenére, hogy a bőr nedves lesz, kellően hidratáltan kell tartani. Használjon tehát olyan krémeket, amelyek hipoallergének, nem tartalmaznak illatanyagokat és irritáló anyagokat – ezek elősegítik a bőr védőrétegének helyreállítását. A krémek bizonyos összetevői, például az omega-6 és az omega-9 csökkenthetik a gyulladást, védik és helyreállítják a bőrt.

Tipp: Próbálja ki a Mixa megújító testápolót, amely ideális az atópiára hajlamos bőr számára, a nem zsíros textúra gyorsan beszívódik a bőrbe, ahol azonnal enyhíti a pattanásos bőr négy tünetét: viszketés, bőrpír, érdesség és szárazság.

Az étrend módosítása

Bizonyos ételek súlyosbíthatják az ekcémát, ezért jó ötlet figyelemmel kísérni, hogy a bőre reagál-e bizonyos allergénekre, például tejtermékekre, diófélékre vagy magas cukortartalmú ételekre.

Összpontosítson az elegendő vitamin és ásványi anyag bevitelére. Ezek segíthetnek a gyulladás csökkentésében vagy az ekcéma általános tüneteinek enyhítésében. Hasznos lehet a D-vitamin, a B12-vitamin és a zsírsavak, például az omega-3 hozzáadása az étrendhez.

Probiotikumok

A probiotikumok olyan hasznos baktériumok, amelyek támogatják az egészséges bélmikrobiomot, és pozitív hatással vannak az immunrendszer általános egészségére. Az utóbbi időben egyre több bizonyíték van arra, hogy a bélmikrobiom állapota nemcsak az emésztést, hanem a bőrproblémákat, köztük az ekcémát is befolyásolja.

Míg egy egészséges embernél a mikrobiom egyensúlyban van, és segít a gyulladásos reakciók csillapításában, addig a bélbaktériumok egyensúlyának hiányával küzdő embereknél nagyobb lehet az atópiás és gyulladásos betegségek kockázata. Emiatt a probiotikumok szerepet játszhatnak az ekcéma megelőzésében és a tünetei enyhítésében is.

Stresszkezelés

A mentális problémák, beleértve a stresszt és a szorongást, jelentősen ronthatják az ekcémát. A stressz számos fizikai reakciót vált ki a szervezetben, például a stresszhormonok, különösen a kortizol fokozott termelődését, amely elősegíti a gyulladást. Ez a gyulladás aztán súlyosbíthatja az ekcéma tüneteit, beleértve a gennyesedést és a viszketést.

Ezenkívül a hosszú távú stressz gyengíti az immunrendszert, így a bőr érzékenyebbé válik az irritációra és a fertőzésekre. A stressz korlátozásával és hatékony kezelésével enyhítheti a gennyes ekcéma tüneteit, valamint megelőzheti a súlyosbodását – például relaxációs technikák, meditáció, légzőgyakorlatok, jóga stb. segítségével. A mentális egészség megőrzésének ezért a kezelés szerves részét kell képeznie.

Komentáře

Lehet, hogy érdekel

Töltse ki a bőrtesztet!

Töltse ki a tesztet, hogy megtudja, mely termékek megfelelők Ön számára

Töltse ki a tesztet

MIXA tanácsok

Tekintsd meg online tanácsadónkat, és találd meg a választ a problémádra.
tanácsot kérek
Vessen egy pillantást az Instagram oldalunkra
Mutasd Instagramon
Vásároljon Mixa termékeket a kiválasztott üzletekben