Vissza a cikkekhez

Fehér pattanások, azaz miliák a bőrön. Mit jelentenek?

Mik azok a miliák?

Ha apró fehér foltok jelennek meg a bőrén, azok valószínűleg miliák. A miliák keratinnal (a bőrben található fehérje) teli bőr alatti ciszták, amelyeket általában egy szőrtüsző vagy verejtékmirigy elzáródása okoz.

Különösen gyakoriak kisgyermekeknél, de bármely életkorban előfordulhatnak. A miliák főként a szem, az orr és az ajkak körül fordulnak elő, és bár kellemetlenek lehetnek, általában nem veszélyesek, és spontán eltűnnek.

A miliák és a fehér pattanások közötti különbség az arcon

Az arcon lévő fehér pöttyök, más néven zárt komedók, a pattanások egy olyan típusa, amely akkor jelentkezik, amikor a felesleges faggyú az elhalt hámsejtekkel és szennyeződésekkel együtt a pórusban reked, ami a bőr felszíne alatti szőrtüsző elzáródásához vezet. A fehérfejű pattanások különösen gyakoriak az orron, a homlokon és az állon, ahol a bőr a legzsírosabb.

Ezzel szemben a miliák bőr alatti kis ciszták, amelyek akkor alakulnak ki, amikor a keratin nevű fehérje csapdába esik a szőrtüszőben, és kis, fájdalommentes dudort képez. Bár a miliát okozhatja bőrsérülés vagy erős krémek használata, a legtöbbször a genetika a hibás.

Hogy néznek ki a miliák?

A miliák a bőr felhámrétege alatt kialakuló kemény, kiálló ciszták. Színük a fehértől a sárgásig terjedhet, méretük 1-2 milliméter. Ha a szeme alatt, a szeme, az orra vagy a homloka körül fehér pöttyök vannak, amelyek homokszemcsékre vagy olajos magvakra hasonlítanak, akkor valószínűleg miliákról van szó. Kivételesen ezek a fehér pattanások az ajkakon is megjelenhetnek. A miliák nem reagálnak a nyomkodásra, nem fájdalmasak és nem viszketnek, de általában hosszú időbe telik, amíg eltűnnek.

Mi okozza ezeket a fehér pattanásokat a bőrön?

Alapvetően a miliáknak két alapvető típusa van: elsődleges és másodlagos milia. Az elsődlegesek általában a szemhéjakon, a homlokon és az orcákon jelennek meg a szőrtüsző vagy a verejtékmirigy keratin általi elzáródása miatt. Ennek oka lehet genetikai hajlam, hormonális változások, de a bőr nem megfelelő tisztítása is, ami az elhalt hámsejtek felhalmozódásához, majd a pórus eltömődéséhez vezet.

A másodlagos, más néven traumatikus miliák a bőr sérülése után jelennek meg, akár égési sérülések, kiütések, hólyagok vagy napfénynek való kitettség miatt. Kialakulhatnak a nehéz arckrémekre vagy kenőcsökre adott reakcióként is.

A miliák egyéb típusai

A fent említetteken kívül vannak más típusú miliák is, amelyeknek különböző kiváltó okai lehetnek. Ezek a következők:

  • Újszülöttkori vagy neonatális miliák: Csecsemőket érintenek, és leggyakrabban az orron vagy az orr körül jelennek meg. Ez a típus születéskor jelen van, és általában néhány héten belül eltűnik.
  • Milia en plaque: Ez a ritka milia típus jellemzően 40 és 60 év közötti nőket érint. A miliák egy-egy kiemelkedő bőrfolton csoportosulnak, általában a fül mögött, a szemhéjon, az arcon vagy az állkapcson.
  • Juvenilis milia: Ezek a ciszták ritkábbak, és örökletes rendellenességek miatt fordulnak elő. Már születéskor is előfordulhatnak, vagy a gyermekek életének későbbi szakaszaiban jelentkeznek.
  • Eruptív milia: Ez a ritka állapot hetek-hónapok alatt ciszták csoportjait okozza az arcon, a felkaron és a has felső részén. Ezek a ciszták viszkethetnek is.

A fehér pattanások megjelenhetnek a kézen és a lábon is?

Bár a miliák jellemzően az arcon fordulnak elő, a test más részein is megjelenhetnek. A lábon és a kézen lévő fehérfejű pattanások ritkábban fordulnak elő, azonban még ezen a helyen is számos tényező okozhatja őket, többek között:

  • Bőrsérülések – A milia megjelenhet olyan területeken, ahol a bőr sérült, például égési sérülések, horzsolások vagy hosszan tartó nyomás következtében.
  • Napozás – A hosszan tartó napozás bőrkárosodást okozhat, és ezt követően hozzájárulhat a miliák kialakulásához.
  • Bőrápolási termékek – Egyes erős vegyi anyagokat tartalmazó kozmetikumok vagy bőrápolási termékek eltömíthetik a pórusokat és elősegíthetik a miliák kialakulását.
  • Genetikai hajlam – Egyes embereknél a milia az öröklődés következtében gyakoribb lehet.

Ha nem biztos benne, hogy miliáról van szó, vagy aggódik a bőrén bekövetkezett változások miatt, érdemes felkeresnie egy bőrgyógyászt, aki pontos diagnózist és kezelési javaslatokat tud adni.

Hogyan kezeljük a fehér pattanásokat a gyermekeknél?

A születéskor jelentkező újszülöttkori miliák gyakran néhány héten belül kezelés nélkül eltűnnek. A legjobb azonban, ha a szülők gondoskodnak a terület tisztaságáról, és rendszeresen, de kíméletesen, langyos vízzel és kifejezetten csecsemők bőrére kifejlesztett enyhe bőrtisztító készítményekkel megtisztítják a bőrt. Ha néhány hét elteltével még mindig jelen vannak a miliák, tanácsos gyermekorvoshoz fordulni.

Hogyan lehet megszabadulni a miliáktól felnőttkorban?

A miliák idővel maguktól is eltűnhetnek, így nem mindig szükséges, hogy megtaláljuk a módját, hogy megszabaduljunk tőlük. Semmiképpen se próbálja meg kinyomni, kiszúrni vagy más módon eltávolítani a fehérfejű pattanásokat, mivel ezzel károsíthatja a bőrét, amitől hegeket keletkezhetnek.

Az arcbőr hámlasztása

A rendszeres hámlasztás azonban segíthet a bőrén, ami felgyorsítja a sejtek megújulását. Ezenkívül más előnyei is vannak, például hozzájárul a pattanásos hegek eltávolításához és a pigmentfoltok megelőzéséhez.

Bár a hámlasztás segíthet, fontos, hogy ne vigyük túlzásba. A napi hámlasztás irritálhatja a bőrt, ezért heti két-három alkalom elegendő. Ha azonban érzékeny a bőre, heti egyszeri gyengéd hámlasztás is teljesen megfelelő.

Összetevők, amelyek segíthetnek a miliák elleni küzdelemben

A bőrápolási rutinjába olyan hatóanyagokat is beépíthet, amelyek segíthetnek a miliák gyorsabb eltávolításában. Ilyen anyagok a következők:

  • A szalicilsav egy béta-hidroxisav (BHA), amely arról ismert, hogy képes mélyen behatolni a pórusokba és eltávolítani a szennyeződéseket. Hámlasztó tulajdonságai miatt a szalicilsav segíthet tisztán tartani a pórusokat és megelőzni a miliákat. Azáltal, hogy segít eltávolítani az elhalt hámsejtek rétegeit, megkönnyítheti a miliák eltávolítását.
  • A glikolsav egy alfa-hidroxisav (AHA), amely eltávolítja az elhalt hámsejtek felső rétegét, javítja a bőr megjelenését és elősegíti a bőr simaságát. Képes segíteni a sejtek közötti kötések feloldását, megkönnyítve ezzel a miliák eltávolítását. A glikolsav általában gyengédebb, mint a szalicilsav, de még így is hatékony hámlasztó.
  • A retinol, az A-vitamin származéka, erős hámlasztó tulajdonságairól ismert. Segít felgyorsítani a sejtek megújulását, és nagyon hatékony lehet a kis ciszták elleni küzdelemben, mivel elősegíti az eltömődött szőrtüszők tartalmának természetes leválását. A retinol használata növelheti a bőr napérzékenységét, ezért fontos, hogy csak éjszaka használja, és napközben fényvédőt alkalmazzon.

Megfelelő bőrápolás

A kozmetikumokban található aktív hatóanyagok hatékonyak lehetnek a helyi alkalmazásra szánt termékekben, de fontos, hogy ezeket kíméletes és következetes bőrápolással kombináljuk. Ne feledje tehát, hogy minden reggel és este gyengéd arctisztító termékekkel tisztítsa bőrét, majd olyan bőrápoló termékekkel hidratálja, amelyek mélyen regenerálják a bőrt, és biztosítják annak természetes puhaságát és ragyogását. Fontolja meg azt is, hogy szépségápolási rutinjába beépít egy bőrhibák elleni szérumot.

A miliák professzionális eltávolítása

Nem minden miliát kell eltávolítani, de ha mégis úgy dönt, jobb, ha ezt a feladatot tapasztalt bőrgyógyászra bízza. Különösen akkor fontos ez, ha a miliák nem tűnnek el, vagy terjedelmesek. Orvosa felírhat például helyileg alkalmazható retinoidokat, amelyek érezhetően felgyorsítják a sejtmegújulást, és hozzájárulnak a miliák korábbi eltüntetéséhez. Egy másik lehetőség, hogy a bőrgyógyászati eljárások valamelyikét választja:

  • Krioterápia: Folyékony nitrogénnel fagyasztják le a miliákat. Ez a leggyakrabban alkalmazott módszer az ilyen apró ciszták eltávolítására.
  • Lézeres abláció: Egy kis lézer célozza meg az érintett területeket a ciszták eltávolítása érdekében.
  • Kémiai hámlasztás: Ez az AHA- és BHA-savakon alapuló hámlasztás a bőr felső rétegének eltávolítását és az új bőrréteg feltárását okozza.

Mielőtt elkezd bármilyen kezelést vagy beavatkozást, fontos, hogy konzultáljon egy bőrgyógyásszal, aki az Ön bőrtípusa és a kozmetikai probléma súlyossága alapján a legjobb megközelítést tudja javasolni.

Komentáře

Lehet, hogy érdekel

Töltse ki a bőrtesztet!

Töltse ki a tesztet, hogy megtudja, mely termékek megfelelők Ön számára

Töltse ki a tesztet
Vessen egy pillantást az Instagram oldalunkra
Mutasd Instagramon
Vásároljon Mixa termékeket a kiválasztott üzletekben